Setkání Hanáků – festival krojů, tanců, písní a tradic

Olomouc, 24. srpna 2016 – Stovky členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích se představí během Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje ve středu 28. září 2016 v Olomouci. Šestý ročník akce nabídne kromě krojovaného průvodu městem či vystoupení jednotlivých hanáckých souborů také vítání Marie Terezie v největší vojenské pevnosti na Hané, krojovou poradnu, speciální litovelské pivo Hanák, vystoupení Hradišťanu s Jiřím Pavlicou nebo Vojenského uměleckého souboru Ondráš.

Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje se uskuteční ve středu 28. září 2016 v Olomouci, kam po Velké Bystřici, Doloplazech, Tovačově, Prostějově a Zábřehu doputoval festival hanáckých tradic. Program ale začíná už o den dříve, kdy od 19:30 na olomouckém Horním náměstí svůj tanečně-hudební program O zbojníkovi představí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Účinkovat v něm bude téměř stovka tanečníků, hudebníků a zpěváků.

Přímo ve středu 28. 9. pak Olomoučany probudí dechovky v ulicích města, jedna bude vyhrávat také přímo z historické tramvaje. Samotné Setkání Hanáků začne v 9 hodin ráno lidovými zpěvy Hanáckého mužského sboru Rovina a mší v kostele sv. Michala s účastí krojovaných Hanáků. V 11 hodin vyjde z Korunní pevnůstky průvod Hanáků.

Na Horním náměstí pak před hlavním podiem proběhne slavnostní zahájení s pozdravy hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, senátora Parlamentu ČR Martina Tesaříka a primátora Statutárního města Olomouc Antonína Staňka. Po naražení prvního soudku speciálního litovelského piva Hanák a společné písni všech krojovaných Hanáků se začnou jednotlivé hanácké soubory představovat na Dolním náměstí.

Jedním z hlavních bodů dramaturgie letošního Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje bude od 14 hodin Uvítání Marie Terezie na Hané, v němž do Olomouce císařovna zavítá na návštěvu vojenské pevnosti. Téměř stovka krojovaných účinkujících z celé Hané ji pozdraví jedinečným tancem „cófavá“ a současně přesvědčí, že i „v Holomóci na placi só tam vojáci“. Na hlavní scéně pak bude následovat přehlídka dětských i věkem zralých zpěváků lidových písní a koncert ojedinělého hudebního seskupení Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

Záměrem letošního ročníku Setkání Hanáků je pozvat do Olomouce nejen členy národopisných souborů a muzik, ale v rámci kampaně „Přijďte v kroji“ se setkat také s patrioty z celého regionu, kteří Hanou za svůj domov považují a mají doma ještě původní kroj, byť nekompletní. Pokud dorazí tito Hanáci v lidovém oděvu do informačního stánku na Horním náměstí, získají stylovou odměnu a atraktivní poukázky od partnerů akce. Navíc pro ně bude po celý den otevřena krojová poradna, kde se zájemci dozví, jak o kroj pečovat.

Součástí festivalu Hanáků bude také farmářský trh a nabídka tradičních rukodělných výrobků, komentované prohlídky expozice o Hané ve Vlastivědném muzeu Olomouc, speciální program v Pevnosti poznání nebo krátká inspekční návštěva Marie Terezie ve vojenském ležení v Korunní pevnůstce.

Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje pod záštitou Ing. Jiřího Rozbořila, hejtmana Olomouckého kraje a doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D., primátora Statutárního města Olomouc a senátora Ing. Martina Tesaříka pořádá Hanácký folklorní spolek za významné finanční podpory Olomouckého kraje a za podpory Statutárního města Olomouc.

 

Kontakt pro média: Honza Žůrek, tel. 736 671 583, info@setkanihanaku.cz

Plakát a program akce: http://www.uschovna.cz/zasilka/KNYLA7AZN8ZGBEWK-JCX

setkani_DL_H2m