Setkání Hanáků – festival krojů, tanců, písní a tradic

Prostějov, 24. září 2018 – Stovky členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích se představí během Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje v pátek 28. září 2018 v Čechách pod Kosířem. Sedmý ročník akce nabídne kromě krojovaného průvodu a vystoupení jednotlivých hanáckých souborů také „znovuzaložení“ Československa za účasti významných historických postav, krojovou poradnu, vystoupení špičkového folklorního souboru Urpín z Banské Bystrice nebo cimrmanovské divadlo v zámecké oranžerii.

VII. Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje se uskuteční v pátek 28. září 2018 v areálu zámku Čechy pod Kosířem, kam po Olomouci, Velké Bystřici, Doloplazech, Tovačově, Prostějově a Zábřehu doputoval festival hanáckých tradic. Program ale začíná už o den dříve, kdy od 19 hodin v zámecké oranžerii vystoupí Divadelní společnost Vetřák z Pivína s představením České nebe autorů Cimrman / Smoljak / Svěrák.

Přímo v pátek 28. 9. pak Čechy pod Kosířem probudí dechovky v ulicích, samotné Setkání Hanáků začne v 9 hodin ráno mší v místním kostele sv. Jana Křtitele. V 11 hodin vyjde od obecního úřadu průvod krojovaných Hanáků.

Pod zámeckými schody v poledne proběhne slavnostní zahájení akce a po příjezdu T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika se začnou jednotlivé hanácké soubory představovat na menší scéně u oranžerie. Velká scéna u rybníka bude patřit vzpomínkovému pořadu na osobnosti hanáckého folkloru, banskobystrickému souboru Urpín nebo nebo třicetičlenné gospelové skupině Goodwork..

Součástí festivalu Hanáků bude také nabídka tradičních výrobků a místních pochutin, prohlídky zámecké expozice vedené v hanáčtině, otevření expozice Josefa Mánesa v hudebním altánu nebo krojová poradna Jarmily Vitoslavské, držitelky národního titulu Nositel tradice lidových řemesel.

Pro lepší dostupnost areálu zámku pořadatelé letos zajistili svozové autobusy s odjezdy z Přerova (9:00), Prostějova (9:45 a 11:00), Olomouce (10:00), Kostelce na Hané (10:00 a 11:15), Topolan (10:20), Těšetic (10:30) a Drahanovic (10:40). Zpět autobusy vyjedou v 17:30 z Čech pod Kosířem.

VII. Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje pořádá Hanácký folklorní spolek za významné finanční podpory Olomouckého kraje a ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, Vlastivědným muzeem Olomouc a za podpory Statutárního města Prostějov.

Kontakt pro média: Honza Žůrek, tel. 736 671 583, info@setkanihanaku.cz

Plakát a program akce: www.setkanihanaku.cz/SH2018_program.pdf